itmore 2017-05-17

Nowe zagrożenie ransomware w sieci – wirus szyfrujący WannaCry

W ostatnich dniach w sieci pojawił się nowy wirus szyfrujący typu Ransomware o nazwie WannaCry wykorzystujący lukę w systemach operacyjnych Windows. Skalę niebezpieczeństwa podkreśla fakt, że Microsoft opublikował poprawkę nawet dla starszych systemów operacyjnych (w tym Windows XP).

Jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Użytkownicy Windows 10 mogą czuć się bezpieczni, gdyż poprawka zainstalowała się automatycznie. Jeśli chodzi o użytkowników systemów Windows 7, 8 oraz 8.1 należy upewnić się, czy funkcja automatycznej instalacji aktualizacji jest włączona. Jeżeli była wyłączona należy uruchomić narzędzie automatycznej aktualizacji systemu Windows – poprawka powinna zostać wykryta automatycznie, a następnie pobrana i zainstalowana. Dla pewności aktualizację można też zainstalować ręcznie klikając w odpowiedni link do posiadanej wersji systemu:

Windows 7 64 bit / Windows 7 32 bit
Windows 8.1 64 bit / Windows 8.1 32 bit

Poniżej znajduje się lista odnośników prowadzących do instalacji zabezpieczeń w starszych wersjach systemów, gdzie konieczna jest ręczna instalacja.

Windows XP:
Windows XP Embedded SP3 32 bit / Windows XP SP3 32 bit / Windows XP SP2 64 bit

Aktualizacja systemu dotyczy także oprogramowania serwerowego.
Poprawkę dla systemu Windows Server można pobrać klikając w poniższy link:
Windows Server

Czy to koniec zagrożeń?

Ataki ransomware zdarzają się coraz częściej, gdyż twórcy takich wirusów znaleźli doskonałe źródło dochodów. Zaszyfrowane pliki są niemożliwe do odzyskania bez odpowiedniego klucza deszyfrującego, który jest w posiadaniu twórców wirusa i jest on unikatowy dla każdej zainfekowanej stacji roboczej czy serwera. W takim przypadku opłata 300$ w zamian za odzyskanie danych wydaje się wielu przedsiębiorcom rozsądnym rozwiązaniem – niestety najczęściej mimo wpłaty nie udaje się odzyskać utraconych plików.

Dowiedz się więcej o zabezpieczeniach

Back to top